Esenciálne oleje a psychika (1) – Ako esenciálne oleje účinkujú na psychiku
V ostatných blogoch na tejto stránke popisujeme vplyvy na psychiku, výkyvy nálad, depresie, spektrum príznakov psychickej nepohody, užitočné kontakty atď. Jedným zo zámerov tejto stránky je obsiahnuť aj informácie, ako môžeme zlepšeniu stavu pomôcť aj sami. Či už v začiatkoch, aby sa stav nezhoršoval, ale zlepšoval, alebo v situáciách, keď konvenčná liečba nezaberá, alebo nemôže byť podávaná, prípadne popri nej. Okrem iného esenciálnymi olejmi, stravou, masážnymi cvikmi. V prvej časti série blogov o vplyve esenciálnych olejov na psychiku popisujeme, ako vôbec esenciálne oleje fungujú na mozog a emočné/psychické záležitosti, druhú časť sme zamerali na informácie o konkrétnych olejoch na konkrétne problémy, tretiu časť venujeme zaujímavým alternatívnym podnetom ako je možné podporou zdravého trávenia, detoxikácie a činnosti blúdivého nervu zlepšiť psychické stavy, v štvrtej časti popisujeme konkrétne postupy s esenciálnymi olejmi z rôznych zdrojov.
Viete, že esenciálne oleje môžu pomôcť podporiť alebo ovplyvniť pocity, emócie a aj správanie? Nehovoríme o ničom nehmatateľnom ako vibrácie, frekvencie, energetické náboje (aj keď aj o tých by sa dalo), hovoríme o klasickej chemickej reakcii, ako keď niekto berie lieky na problémy emočného alebo psychického spektra. Účinkujú na konkrétny orgán, ktorý tvorí a vylučuje konkrétne látky, hormóny, spôsobuje konkrétne reakcie…
Esenciálne oleje sú vonné molekuly rastlín (t.j. tie molekuly, ktoré v rastline vydávajú vôňu) vydestilované väčšinou parnou destiláciou. Sú to prchavé látky. Prchavosť sa síce môže javiť ako nevýhoda, ale v prípade terapeutických účinkov sa vďaka nej rýchlo a ľahko dostanú do vzduchu, z kadiaľ ich vdýchneme. Keď sú naše čuchové bunky (receptory) stimulované, bulbus olfactorius vysiela okamžite impulz do mozgu, aj do tej časti, ktorá je zodpovedná za emócie, pamäť a pocity (limbický systém). V minulosti to bola schopnosť nevyhnutná na prežitie: človek niečo zacítil a podľa toho sa musel v okamihu rozhodnúť a zariadiť. A dôkazom dopadu na pamäť je to, že sa nám pri niektorých spomienkach vybaví presná vôňa/zápach, ktorý sme v danej situácii cítili (esenciálne oleje sa do tela dostávajú vdýchnutím aj cez pľúca, prostredníctvom ktorých sa dostanú do krvného obehu, ten ich odvádza, o.i., do mozgu, kde môžu účinkovať na činnosť a „chémiu“ mozgu).
Molekuly esenciálnych olejov sú také malé, že sa ich v jednej kvapke nachádza 40 milion triliónov (19 núl za štvorkou). Vďaka tomu ako jedny z mála zlúčenín dokážu prestúpiť aj cez hemato-encefalickú bariéru a vstúpiť do mozgu. Takto sa molekuly esenciálnych olejov do organizmu dostanú v podstate ihneď, na rozdiel od orálneho užitia tabletky, ktorá sa musí najskôr rozložiť v žalúdku/črevách a dostať do krvného obehu.

Veľa ľudí pochybuje o účinku vdychovaných vôní. Málokto by však pochyboval o účinkoch vdychovaných chemicky vytvorených látok. Napríklad ak niekto fetuje acetón, vie sa presne, aké to bude mať účinky: čo bude človek robiť, ako sa bude cítiť počas užívania, hodinu po užívaní, na druhý deň… A tiež vieme, že nie všetci ľudia budú mať všetky príznaky totožné. S esenciálnymi olejmi je to rovnaké, len sa nám do tela dostávajú prírodné látky s konkrétnymi účinkami na správanie a pocity. Rovnako vzniká chemická reakcia organizmu (mozgu a orgánov), ako vznikla reakcia na umelo vyrobené látky. Akurát pri esenciálnych olejoch ide o prírodné látky, ktoré keď vhodne vyberieme a používame, majú pozitívne, nie zdraviu škodlivé účinky.