Esenciálne oleje a psychika (2) – Priamy účinok na ukľudnenie, na povzbudenie, na úzkosť a na depresiu
V ostatných blogoch na tejto stránke popisujeme vplyvy na psychiku, výkyvy nálad, depresie, spektrum príznakov psychickej nepohody, užitočné kontakty atď. Jedným zo zámerov tejto stránky je obsiahnuť aj informácie, ako môžeme zlepšeniu stavu pomôcť aj sami. Či už v začiatkoch, aby sa stav nezhoršoval, ale zlepšoval, alebo v situáciách, keď konvenčná liečba nezaberá, alebo nemôže byť podávaná, prípadne popri nej. Okrem iného esenciálnymi olejmi, stravou, masážnymi cvikmi. V prvej časti série blogov o vplyve esenciálnych olejov na psychiku popisujeme, ako vôbec esenciálne oleje fungujú na mozog a emočné/psychické záležitosti, druhú časť sme zamerali na informácie o konkrétnych olejoch na konkrétne problémy, tretiu časť venujeme zaujímavým alternatívnym podnetom ako je možné podporou zdravého trávenia, detoxikácie a činnosti blúdivého nervu zlepšiť psychické stavy, v štvrtej časti popisujeme konkrétne postupy s esenciálnymi olejmi z rôznych zdrojov.
1. Esenciálne oleje s ukľudňujúcim účinkom:
Na dosiahnutie účinku vmasírovať esenciálny olej zriedený v podkladovom telovom alebo jedlom oleji do pokožky šije/zátylku, spodku hlavy vrátane korienkov vlasov, potrieť vnútornú stranu lakťov a iné pulzné body, difúzovať v difúzeri, kvapka do dlaní a inhalovať z dlaní, inhalovať priamo z fľaštičky, kvapnúť do „covid-respirátora“ a inhalovať z tadiaľ, natrieť zápästia a vdychovať vôňu celý deň, kvapnúť do soli do kúpeľa a tak pridať do vody vo vani… Najbežnejšie sú na ukľudnenie používané esenciálne oleje:
- Levanduľa (Lavender)
- Medovka (Melissa)
- Bergamot
- Šalvia (Clary Sage)
- Kamilky (Roman Chamomile)
- Ylang Ylang
- Vetiver
- Cédrové drevo (Cedarwood)
- Petitgrain
Ukľudňujúce účinky majú aj esenciálne oleje:
- Eucalyptus
- Kadidlo (Frankincense)
- Muškát (Geranium)
- Jasmín
- Borievka (Juniper Berry)
- Bazalka (Basil)
- Cilantro
- Koriander
- Neroli (kvet pomaranča)
- Spikenard
Stres sa čím ďalej tým viac stáva dlhodobou súčasťou našich životov a čím dlhšie trvá, tým viac zdravotných problémov spôsobuje. Tu je náš zoznam jednoduchých činností, ktoré môžu pomôcť, aby sme ho zvládli sami. Najskôr tie s okamžitým účinkom, potom tie, ktoré sú najužitočnejšie, keď sa začlenia do našej dennej rutiny, až sa z nich stane zvyk.
- Dýchať 2 minúty nasledovným postupom: nosom, pri nádychu počítať do 4, zadržať dych a počítať do 7, pri výdychu počítať do 8. Cyklus zopakovať 3 krát. Tento postup pomôže viac sa sústrediť na vlastné telo ako aj hlbšie dýchať.
- Piť bylinkové čaje. Medovka lekárska, mäta, kamilky… Do byliniek možno kvapnúť na upokojenie tela a mysle aj kvapku esenciálneho oleja (napr. Kamilky – Roman Chamomile, Levanduľa – Lavender, alebo Medovka – Melissa: kvapka esenciálneho oleja do lyžičky s medom, pridať do čaju až keď už nie je horúci), ale aj samotný akt pitia teplého čaju je upokojujúci a relaxačný. POZOR – pred interným použitím esenciálneho oleja sa treba uistiť, že použitý esenciálny olej je jedlý aj u práve používanej značky.
- Natrieť spánky, vnútornú stranu zápästia alebo šiju esenciálnymi olejmi s ukľudňujúcimi účinkami. Väčšina značiek predáva už namiešané zmesi na konkrétne účely, ktoré sú väčšinou tvorené podľa vzájomného účinku medzi jednotlivými použitými olejmi, vďaka čomu by efekt zmesi esenciálnych olejov oproti jednotlivému esenciálnemu oleju mal byť umocnený.
- Masáž ruky. Už 5 minútová masáž ruky znižuje hladinu stresu. Na masáž môžete použiť kvapku zriedeného esenciálneho oleja Ylang Ylang alebo masážnu zmes esenciálnych olejov a použiť techniku AromaTouch Hand Technique, ukážka ukážka ťahov/pohybov.
- Myslite, kým zareagujete. Presnejšie, skôr ako zareagujete, nechajte si čas na premýšľanie. Urobte pomyslený krok späť a pozrite sa na situáciu z iného pohľadu. Pozbierajte o situácii toľko informácií, koľko je možné. Zhromaždenie informácií pred reakciou umožní zamerať sa na skôr na riešenie ako na problém samotný.
- Zastaviť negatívne myšlienky. Z negatívnych myšlienok vznikajú ďalšie negatívne myšlienky. Preto je dôležité ich včas rozoznať, kým sa z nich nestane zvyk. Prílišné premýšľanie o ťažkostiach spojených s nejakým problémom je prepojené s pocitmi úzkosti. Ak teda stresujúca situácia nastane, treba presmerovať svoje myšlienky na niečo pozitívne.
- Chodiť von. Čerstvý vzduch a pohyb sú dobrý nápad nielen v peknom počasí. Spojenie s vonkajším svetom a prírodou pomôže znovu sa skoncentrovať a cítiť lepšie. Ak sa nedá ísť von, môže sa na tieto účely použiť esenciálny olej Vetiver: difúzovať ho v difúzeri, alebo z dlaní (1 kv do „misky“ z dlaní, ktoré sa priložia k tvári a vdychuje sa z nich).
- Cvičiť/hýbať sa min. 30 min denne, 5 dní v týždni. Zvyšuje to hladinu endorfínov a tak zlepšuje náladu a pomáha ľahšie sa preniesť cez veci, ktoré nás počas dňa rozčúlia.
- Vyčleniť si ráno 10 minút na meditáciu. Obzvlášť v joge je meditácia o uzemnení/ukotvení ako telesnom tak mentálnom a o dosiahnutí stavu zvýšeného vnímania/pozornosti. Treba si zvoliť vhodný čas a miesto. Vybrať niečoho konkrétne, na čo sa zamerať (napr. uvedomovanie si aká “som uvoľnená”, počítanie pri dýchaní ako v bode 1 vyššie, predstavovanie si obľúbeného miesta v prírode…) a sústredenie sa len na to. Ak myseľ začne behať hore dole, len sa treba znova začať sústrediť, na čo ste sa začali. Účinok meditácie sa môže zvýšiť difúzovaním upokojujúcich esenciálnych olejov ako napr. Kadidlo (Frankincense), Tuja (Arborvitae) alebo zmesí na to namiešaných. Je veľa iných ciest ako meditovať, treba skúsiť viaceré druhy, kým si vyberiete tú, ktorú zahrniete do vašej dennej rutiny.
- Zabezpečiť dostatok spánku, aby malo telo príležitosť pozbierať sa z prežitého dňa, vstrebať prežitý stres a načerpať novú energiu. Môže v tom pomôcť difúzovanie esenciálnych olejov napr. Lavender, alebo na to určenej zmesi, 30 minút pred uložením sa do postele v tmavej tichej vyvetranej miestnosti bez akejkoľvek elektroniky, najlepšie v rovnaký čas každý deň (vetrať pred difúzovaním, nie po).
- Vytvorte si systém podpory. Toto je možno najdôležitejší tip. Aj keď sa vám zdá, že stres máte z niečoho, čo musíte vyriešiť sama, už prítomnosť niekoho na vypočutie, podporu alebo objatie (ktoré je dokázané, že samé osebe pomáha pri strese) pomôže viac, ako si uvedomujeme.
2. Esenciálne oleje s povzbudivým účinkom
Esenciálne oleje najčastejšie používané na zlepšovanie nálady, pocitu energie a podporenia optimistického postoja
- Bergamot
- Pomaranč (Wild Orange)
- Grapefruit
- Citrón (Lemon)
- Limetka (Lime)
- Tangerine
- Peppermint
- Douglaská jedľa (Douglas Fir)
- Vratič (Blue Tansy)
- Fenikel (Fennel)
- Cypress
Najjednoduchšia prvá pomoc je nosiť esenciálny olej počas dňa so sebou a v prípade potreby kvapnúť kvapku-dve do dlaní, pošúchať dlane o seba, urobiť z nich korýtko okolo nosa a 5-10 krát sa zhlboka nadýchnuť. Esenciálne oleje sa odbúravajú v krvi pomerne rýchlo, preto nie je problém častejšie opakovanie inhalácie.
3. Esenciálne oleje a depresia
Depresia je spojená so zmenami (neurochemických) látok v mozgu vrátane faktora uvoľňujúci kortikotropín (CRF), serotonínu (5-HT), a tyrosin hydroxylátu (TH). Existujú vedecké štúdie o tom, že inhalovanie rozptýlených prchavých častíc určitých esenciálnych olejov vie ovplyvniť tieto látky viacerými spôsobmi (*Pozn.: kdekoľvek je na tejto stranke v článkoch o esenciálnych olejoch uvedený len názov rastliny, vždy sa tým myslí esenciálny olej z tejto rastliny, nie rastlina samotná).
Čo sa týka depresie, najpozitívnejšie výsledky sa podľa doteraz robených štúdií ukazujú na citrusové esenciálne oleje Citrón (Lemon), Bergamot a Neroli, ktoré majú uvoľňujúce ale aj povzbudzujúce účinky, esenciálne oleje Kadidlo (Frankincense), ktoré pôsobí komplexne, Cedrové drevo (Cedarwood), Santalové drevo (Santalwood) Medovka (Melissa), a ďalej Levanduľa (Lavender) a Ylang ylang, ktoré majú aj sedatívne účinky.
Všetky citrusové oleje nejako napomáhajú pri depresii, ale Citrón (Lemon) má možno najsilnejší účinok. Nielen ako zlepšovač nálady, ale aj ako pomoc pri „brain fog“ – zahmlená pamäť, ktorá býva sprievodným javom depresie. Bergamot je asi najčastejšie odporúčaným na úzkostné stavy. Neroli (kvet pomaranča) má proti-úzkostné účinky a pomáha ľuďom so stresom a zmenami nálad spôsobenými hormónmi. Pomaranč (Sweet orange) pomáha pri potláčaní pálčivých sprievodných javov pri depresii: pomáha vizuálne sa koncentrovať na úlohu, môže pomôcť ale aj pri odstraňovaní napätia a úzkosti, je vhodný aj pre menšie deti. (*Citrón a Pomaranč patria k cenovo najdostupnejším esenciálnym olejom).
Levanduľa má podložené účinky v tejto oblasti v mnohých aspektoch, nielen ako ukľudňujúci element, ale aj ako podpora tvorby potrebných neurochemických látok v mozgu a ochrana mozgových buniek pred neurotoxínmi.
Ylang ylang harmonizuje centrálny nervový systém a priamo ovplyvňuje už spomínané látky v mozgu redukujúce depresiu a úzkosť. Môže byť teda odpoveďou ak treba čeliť obom: depresii aj úzkosti.
Šalvia lúčna (Clary Sage) zasa harmonizuje tvorbu hormónov, Geranium zvyšuje antidepresívne účinky iných esenciálnych olejov. Rozmarín (Rosemary) podľa štúdií môže pomôcť pri klinickej depresii a chráni mozgové bunky. V jednej štúdii ukázal antidepresívne účinky po 2 týždňoch difúzovania 30min denne. Vetíver sa odporúča najmä ľuďom (aj mladým), ktorí majú problémy so sústredením kvôli úzkosti. Kamilky/Rumanček nemecký (German chamomile): pri internom aj vonkajšom užívaní German chamomile a Roman chamomile majú účinky odstraňovania napätia, esenciálny olej môže tiež znížiť symptómy depresie difúzovaním v období stresu a nízkej motivácie. Ako voľba pri depresii je vhodný najmä keď symptómy úzkosti spôsobujú aj tráviace problémy.
Štúdie k vyššie uvedeným si možno pozrieť na konci tu.
Základné užívanie je vdychovaním/difúzovaním. Môžu sa ale aj natierať chodidlá príp. pulzné body alebo sa olej môže užívať interne (ak je jedlý). V tom prípade rýchlejšie vstrebanie ako užívaním v kapsuliach je cez sliznicu, napr. ústnej dutiny. O konkrétnych postupoch, spôsoboch užívania, dávkovaní a zdrojoch viď osobitnú časť nižšie, ale aj tu platí pravidlo zodpovedného systematického opakovania.
V dokumentárnom seriály Jonathana Otta Depresia, úzkosť, demencia je jedna časť venovaná esenciálnym olejom. Niektorí ľudia v ťažkých stavoch (napr. mali samovražedné myšlienky, nemali prácu lebo prestali chodiť von, alebo rok neboli vonku, alebo spávali 3-4 hodiny, alebo boli roky na antidepresívach…) z nejakých dôvodov neužívali/nemohli užívať/nebola účinná klasická alopatická liečba, tam nedali dopustiť na esenciálny olej Kadidlo (Frankincense), ktorý ich z týchto stavov dostal úplne, pričom účinky cítili už od 1 kvapky „pod jazyk“ denného užívania.
Pre interné užívanie aj pre natieranie na kožu (ak je na to daný olej vhodný) esenciálne oleje riediť (1-7 kv do lyžice podkladového oleja, napr. frakcionovaného kokosového alebo jedlých olejov, napr. olivového). Základné informácie o difúzovaní, vonkajšom a vnútornom užívaní EO, podkladových olejoch, pravidlách riedenia, bezpečnosti a pod. nájdete na našej FB stránke Voňavý domov bez chémie.
Pri zostavovaní týchto informácií bolo čerpané z kníh Advanced Oil Magic Október 2018, The essential life 2019 6th edition, Modern Essentials 11th edition, zo stránky www.doterra.com a z vedeckých štúdií publikovaných na stránke National Center for Biotechnology Information https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ a ďalších zdrojov uvedených v texte.